1996 metais grupė jaunų iniciatyvių žmonių, daugiausia VDA studentų, įkūrė visuomeninę organizaciją “Alternatyvus meno centras” (AMC) ir galeriją “GALERA”. Organizacijos tikslas – suburti menininkų bendruomenę, sudaryti sąlygas pasireikšti kūribingam jaunimui, turinčiam meninių idėjų, bet neturinčiam galimybių jų realizuoti. Pagrindine veiklos baze tapo namas ir kiemas šalia Vilnelės upės, greta esančių pastatų griuvėsiai, Užupio mikrorajonas.

Ilgainiui AMC veikla įgavo visuomenės ir miesto vadovų pasitikėjimą. 2002 metais AMC ir Vilniaus miesto savivaldybė įsteigė bendrą Viešąją įstaigą “Užupio meno inkubatorius” (UMI). Savivaldybė organizacijai panaudos būdu skyrė patalpas Užupio g. 2. ir dalį lėšų, reikalingų avarinės būklės pastato rekonstrukcijai ir pritaikymui.

Užupio meno inkubatorius tapo pirmuoju tokio pobūdžio projektu rytų Baltijos šalyse. UMI projektuose nuo 2002m. tiesiogiai dalyvo daugiau kaip 750 Lietuvos kūrėjų ir per 160 užsienio menininkų iš Suomijos, Gruzijos, Šveicarijos, Prancūzijos, Latvijos, Rusijos, JAV, Norvegijos, Danijos, Belgijos ir kt.

Pagrindinės Užupio meno inkubatoriaus rezidentų plėtojamos menų rūšys yra:

  • tapyba,
  • skulptūra,
  • fotografija,
  • kiti multimedia menai.

Unikalios Užupio dvasios įkvėpti dailininkai susibūrė į meninę bendruomenę. Jų kūryba išsiskiria įpatingu poetiškumu, kuris dabartinėje dailėje tapo nebemadingu, todėl užupiečių romantika atrodo tarsi maištas prieš standartinį gyvenimo būdą ir kūrybą. Atrodo, kad šie menininkai tiesiog džiaugiasi juos supančiu Užupio oru ir tiesig būna, ramiai kuria, mažai dairydmiesi į „rimtų specialistų“ nuomonę. Mane žavi jų drąsa būti savimi ir nepaisyti „prestižinėms“ parodoms ar menininkų grupėms priimtino „panašaus menininio lygio“ standarto.

Dr. Vytautas Tumėnas