Rūta Lečaitė

 

„Kūryba aš gyvenu.“

Rūta Lečaitė – jauna menininkė, visų pirma – kostiumo dizainerė, šiuo metu dirbanti kino bei teatro srityje, tačiau čia savo kūrybinių interesų spektro neužbrėžianti.

„Pradedant nuo piešimo, fotografijos, tapybos, keramikos, siuvimo iki kostiumo dailės kine, dizaino, interjero dizaino, scenografijos teatre, dailės edukologijos ir dailės terapijos“ – šitaip savo kūrybinės veiklos sritis apibūdina pati Rūta. Ji teigia menininkės kelią nusipiešusi būdama vos ketverių, kai gimtadienio proga gavo to meto mėgiamą akvarelės dėžutės rinkinį LENINGRAD.

Toliau R. Lečaitė savo kūrybinį potencialą augino Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje, kur akvarelės piešinius pakeitė rimti meno mokslai. Mokslus po gimnazijos tęsė Vilniaus dailės akademijoje, kurioje įgijo scenografės specialybę. Menininkė taip pat praplėtė žinias studijuodama magistrantūrą dailės edukologijos srityje. Greta kostiumo kūrimo bei pritaikymo kinui bei teatrui, Rūta galvoje bei eskizuose besisukančias kolekcijas paverčia realiais meno kūriniais.

Menininkė pastaruosius trejus metus leidžia kino aikštelėje, tačiau tai, ką matome kino ekranuose, reikalauja daug daugiau darbo bei kūrybinio potencialo nei įsivaizduojame. Žiūrovai mato galutinį produktą – kostiumą, tačiau tai, kaip jis yra apipavidalinamas, pritaikomas laikotarpiui, scenai, žanrui, galų gale – personažui, yra Rūtos darbas. „Reikia tvarkyti drabužius (kostiumus): siūti, persiūti, sendinti ir visaip kitaip perdirbti bei paruošti prieš rengiat aktorius ir „paleidžiant prieš kamerą“ – darbo procesu dalijasi kūrėja.

Kaip ir kiekvienas meno kūrinys, kostiumas pirmiausia gimsta vaizduotėje, juodraštyje, o tik po materializuojasi: „Pačioje pradžioje, dar kol veikia tik vaizduotė ir pasirengimas, visas darbas vyksta kompiuteryje, ant stalo ar laisvos žemės lopinėlio piešiant eskizus ir darant maketus bei brėžinius, iškarpas. Vėliau audinių parduotuvės, drabužių butikai ir pan. Matavimai su aktoriais ir režisieriumi – paskutiniai štrichai. O toliau – darbas kino aikštelėje“.

Be kostiumų kūrimo ir idėjų įgyvendinimo, Rūta turi viziją užsiimti edukacine veikla, t.y. atkleisti magišką kostiumų kūrimo procesą susidomėjusiam žiūrovui. Net ir patyręs kinomanas, išmanantis režisūros meną ir gebantis kritiškai analizuoti aktorių vaidybą, siužetą, pripažintų, jog kino dailės sritis tebėra slepiama po paslapties šydu. Kostiumai nėra magiškai randami sendaikčių parduotuvėse ar drabužių turguje, kaip kad daugelis gali pamanyti, tai – atskira meno šaka, reikalaujanti mados istorijos žinių, vaizduotės ir, žinoma, įgūdžių. Su šiuo procesu ir siekia supažindinti ši jauna menininkė, ketinanti rengti dirbtuves, edukacines programas mokykloms ar parodas po filmo premjeros.

„Kadangi lietuviško kino situacija gerėja, manau, kad pats laikas žiūrovui pamatyti ir daugiau. Parodyti, kad tai yra sunkus kūrybinis procesas, reikalaujantis daug kantrybės, vaizduotės, ištvermės, istorijos bei mados istorijos žinių ir sumanumo, kad tai nėra tik bohemiškos linksmybės. Ir tai būtų puikus būdas tą kitą kino pusę atskleisti,“ – samprotauja menininkė.

Underwater-Photoshoot72
zoomed_3-superagentas-4-photo-d.matvejevas©
filmo-stebuklai-filmavimo-aikstele-gbaranausko-nuotr-70779268
image_1_99714195