Kovo 15–balandžio 7 d. Užupio meno inkubatoriaus projektinėje erdvėje „Galera“ (Užupio g. 2A Vilniuje) – Taline gyvenančios ir kuriančios iliustratorės bei animacinių filmų režisierės Redos Tomingas darbų paroda „Augalai, gyvūnai ir kiti žmonės“. Atidarymas kovo 15 d. 18 val.

Jau vaikystėje žinojusi, kad nori dirbti su animacija bei knygomis, po mokyklos Reda sėmėsi žinių įvairiuose dailės kursuose Švedijoje ir Danijoje, vėliau studijavo audiovizualinius menus Vilniaus dailės akademijoje. Nuo to laiko kūrėjos iliustracijos papuošė daugelį vaikiškų knygų. Jos veikla apima ir kitas medijas – tarp įsimintesnių menininkės darbų yra grupei „Golden Parazyth“ sukurtas vaizdo klipas, taip pat animacinis trumpametražis filmas „Kaltė“, 2013 m. apdovanotas Sidabrine gerve.

Pirmojoje personalinėje iliustratorės parodoje žiūrovai išvys net trijų rūšių – tapybos, grafikos ir skaitmeniniu būdu sukurtus darbus. Kodėl juose, kaip ir visoje autorės kūryboje, dominuoja gyvūnai? Reda šito dažnai klausia ir savęs.

„Vaikystėje piešiau tik juos. Mane domino kampai, formos, tekstūros ir spalvos. Jutau milžinišką poreikį juos vaizduoti kuo realistiškiau. Studijuodavau anatomiją, nuolat perpiešinėdavau gyvūnų nuotraukas. Jei pasisekdavo ir atrodydavo, kad atkartojau idealiai, jusdavau kažką panašaus į euforiją.

Gimus dukrai, ėmiau dar labiau įsižiūrėti į fauną, įsiklausyti į savo instinktus. Savo vaiko ankstyvoje kūdikystėje geriausia su juo elgtis taip, kaip elgiasi žinduolių patelės. Pasikliauti savimi. Fiziškai justi vaiką. Vėliau, jau auklėjant, taip pat verta pasimokyti iš mūsų keturkojų draugų.

Gyvūnai mano darbuose būna tiesiog savimi, tik kad patekę į mūsų akiratį jie elgiasi visai kitaip, niekieno nestebimi. Kartu jie yra ir tam tikras žmonių pasaulio atspindys. Man įdomu sužinoti, ką mato žiūrovas. Nuogus gyvūnus ar tuos apsirengusius – žmones“, – prisipažįsta R. Tomingas.

Subtiliu žaismingumu spinduliuojančiuose Redos darbuose savo vietą randa ir gausūs augmenijos motyvai. „Gyvenu pilkame Taline, tad man labai svarbu kasdien nutapyti bent lapelį žalumos. Gyvybės mūsų namuose šiuo metu netrūksta – gyvename apsupti dviejų kačių, šešių paukščių, dviejų rūšių gyvalazdžių ir daugiau nei 200 skirtingų augalų. Tokiu būdu mano aplinką užkariavę augalai persikėlė ir ant popieriaus.

Labai tikiuosi, kad žvelgdami į mano darbus žmonės pasijus pakiliau, o galbūt taps įkvėpti savo namus paversti mažomis džiunglėmis“, – sako kūrėja, jau netrukus pakviesianti atverti duris į sodrų, pasakišką ir kartu kasdieniškai tyrą augalų, gyvūnų bei (kitų) žmonių pasaulį.

Įėjimas nemokamas.

Užupio meno inkubatorius