2013m. birželio 26 – 30d. vykusi tarptautinė meno mugė ARTVILNIUS‘2013 – jau penktas belgų menininko Florian Kiniques vizitas Lietuvoje. Tai jaunas, tačiau įvairiapusis menininkas – jo galvoje nuolatos knibžda begalės naujų idėjų, o organizaciniai gebėjimai apjungti su menininko talentu leidžia realizuoti projektus ir nuolat judėti pirmyn.
Meno mugėje VilniusArt‘13 Florian Kiniques antrąkart pristatė nuotraukų seriją, kurią buvo galima pamatyti ir Užupio meno galerijoje vykusioje bendroje lietuvių ir belgų menininkų parodoje, skirtoje Oskarui Milašiui ir jo pasakai „Trys patarimai ir trisdešimt dukatų“.
Tai, jog ši nuotraukų serija buvo pristatyta antrą kartą – nėra atsitiktinumas. Pro akis nepraslysta ir dar vienas pasikartojimas – šioje nuotraukų serijoje du kartus sutinkame tą pačią nuotrauką: „Man patinka kvestionuoti pasikartojimo ir sugrįžimo prie vaizdo idėją, – teigia menininkas. – Nuotraukų serijoje panaudojau du kartus tą patį vaizdą, nes noriu, jog tai sukeltų smalsumą ir priverstų žvilgsnį pasinerti, o žvelgiantįjį paskatintų kelti sau klausimus apie realybės dvilypumą. Vertinu žvilgsnio lėtumą, gebėjimą sustoti ir pažvelgti į daiktus.“
Šalia parodoje iškabintų nuotraukų galėjome rasti ir mažą leidinį pavadinimu „Fragments des regards“ (liet. „Žvilgsnių fragmentai“), kuriame greta nuotraukų išspausdinti tarsi tarpusavyje ryšio neturintys, bet kartu bendrą mįslingumo atmosferą kuriantys žodžiai – tai pirmieji penkių skirtingų žmonių įspūdžiai žvelgiant į šias fotografijas. Visas šis leidinys tarytum įkūnija menininko pasaulio bei meno suvokimą, kuris formavosi nuo ankstyvos vaikystės veikiant įvairioms meno rūšims. Florian Kiniques jau devynerių metų pradėjo lankyti tarpdisciplininio meno kursus Namiūro dailės akademijoje, o vos sulaukęs dvylikos suprato – „nenoriu apleisti meno – noriu žengti pirmyn.“ Tad veikiamas įvairių meno technikų jis suformavo savitą požiūrį į jį supantį pasaulį bei kūrybą: „Manau, jog daiktai, įvykiai, žvilgsniai tėra visumos fragmentai – jie visuomet neišbaigti, suskilę, fragmentiški… Tai aš išreiškiu per įvairių meninių technikų panaudojimą.“
Šios nuotraukos taip pat yra fragmentas iš ilgos kelionės, vedusios link projekto, skirto Oskarui Milašiui, realizavimo. Daugiau nei prieš trejus metus Florian vienoje belgų kavinėje sutiko lietuvių menininką Tomą Čepaitį. Jau po pirmų pokalbio minučių šiedu suprato – tai nėra paskutinis jų susitikimas. Vos po keturių mėnesių Florian atvyko į Lietuvą ir kiek pabuvojęs Vilniuje nusprendė dirbti kartu su Tomu Čepaičiu. Na, o tikrasis impulsas, paskatinęs Florian Kiniques inicijuoti šią parodą, kilo kiek daugiau nei prieš vienerius metus, kuomet draugas, šiuolaikinės literatūros dėstytojas Philippe Hunt, jam padovanojo dvi Oskaro Milašiaus knygas. Skaitydamas šias pasakas menininkas nusprendė pasiūlyti Tomui dirbti su istorija „Trys patarimai ir trisdešimt dukatų“. Tad dėl šio projekto, į kurį buvo pakviesti ir kiti menininkai iš Lietuvos, Belgijos bei Vokietijos, Florianui teko važinėti į Briuselį, Vilnių ir Anžerą: „Anžero peizažas man pasirodė paslaptingas, svajingas ir poetiškas. Tai palietė mane, tad norėjau visa tai nufotografuoti. Iš šių nuotraukų sklido jautrumas, kurį galėjau susieti su pasaka. Na, o tai kad šios fotografijos buvo darytos viename miestų, po kuriuos keliavau dėl parodos, sukūrė ryšį tarp mano kaip kuratoriaus ir menininko patirčių.“
Vis dėlto menininkas nesistengia paveikti žiūrovo ir išprovokuoti vienokius ar kitokius jo jausmus. Jis palieka laisvę ieškoti individualaus santykio su meno kūriniu bei visuomet džiaugiasi sulaukęs grįžtamojo ryšio: „Aš turiu ką pasakyti per savo darbus ir ieškau geriausio būdo tai padaryti. Kartais stebinčiajam mano kūrinius kyla koks nors jausmas, tai paliečia mane ir skatina nesustoti kurti.“
Florian Kiniques ketina dar ne kartą grįžti į Lietuvą: „Man gera Lietuvoje, čia jaučiu tam tikrą sielos ramybę – tai skatina mane sugrįžti vėl ir vėl! Taip pat laikui bėgant pastebiu, jog lietuviai, su kuriais aš dirbu, kaskart vis labiau manimi pasitiki, tai taip pat man itin malonu.“ Taigi menininkas tikisi ir toliau tęsti Lietuvos bei Belgijos menininkų bendradarbiavimą.