Siekiant skatinti tarptautinius kultūrinius mainus, Vilniaus bei Gdansko miestų savivaldybės ir toliau tęsia projektą „Gdanskas Vilniuje”. Šio projekto metu Užupio Meno Inkubatoriuje rengiama grupinė paroda, kurioje eksponuojami Gdansko menininkių darbai. Visos kūrėjos, pristatančios savo darbus Vilniuje, ne tik simbolizuoja moterų pasaulėžiūros jungties aspektą, bet apjungia ir Trimiesčio (Tricity-based artists) idėją.

Grupinėje parodoje “Gdanskas Vilniuje” galėsite išvysti Sylwios Zdzichowskos grafikos darbus iš serijos „WZPOMNIEĆ“ / „ATSIMINTI“, Katarzynos Swinarskos videoprojektą „Iššaukiančios širdys vol. 1“ ir filmo „Iššaukiančios širdys vol. 2“ antrąją dalį, kurią ji pristato kartu su bendraautorėmis Alina Żemojdzin ir Marta Grabicka.

Katarzyna Swinarska yra baigusi Gdansko dailės akademiją ir nuo 2009 m. iškilo kaip reikšminga menininkė. Jos kūryba apima tapybą, vaizdo įrašų kūrimą, multimedijos instaliacijas ir kuratorinę veiklą. 2014 m. ji apgynė vizualiųjų menų disertaciją, o jos filmai ir videoperformansai buvo pristatyti įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose.

Alina Żemojdzin, taip pat baigusi Gdansko dailės akademiją, dirba kino ir fotografijos srityse. Nuo 2016 m. ji vadovauja fotografijos studijai “Luks Sfera”, bendradarbiauja su kultūros institucijomis ir menininkais.

Parodoje demonstruojami menininkių videoprojektai „Iššaukiančios širdys vol. 1“ ir„Iššaukiančios širdys vol. 2“ pasakoja intymias istorijas, susipinančias su dramatiškais kadrais apie moterų streikus Varšuvoje ir Gdanske, nukreiptus prieš sugriežtintus įstatymus dėl abortų. Jaudinančios menininkų istorijos gretinamos su minimalistiniais Alina Żemojdzin nufilmuotais vaizdo portretais.

Sylwia Zdzichowska – vizualiųjų menų atstovė, dirbanti tapybos, grafikos ir vitražo technika, šiai parodai pasirinko grafikos kūrinių ciklą „WZPOMNIEĆ“ / „ATSIMINTI“. Autorė savo kūriniuose tyrinėja atminties reiškinį, akcentuodama užmaršties aspektą, kalba apie galimybę prarasti gebėjimą atkurti ir atpažinti prisiminimus.

Parodoje eksponuojamuose grafikos kūriniuose iš ciklo „WZPOMNIEĆ“ / „ATSIMINTI“ buvo naudojama viena klišė, tad spaudiniai kuriant transformavosi, nyko ir keitėsi. Kai kurie grafikai suvoktų tai kaip trūkumą, bet Sylwia traktuoja tai kaip savo kūrybos bruožą. Parodoje eksponuojamas 70 x 50 cm dydžio giliaspaudės grafikos technika atliktų kūrinių ciklas ir apibūdina šį niuansą. Kūriniai išdėstyti dviejomis lygiomis keturių vienspalvių antspaudų eilėmis, kuriose charakteringai naudojami šviesos ir tamsos kontrastai – juose iš arti vaizduojami moterų kūnai. Žiūrint iš kairės į dešinę spaudos kopijos tampa vis mažiau aiškios, pranyksta spalvos intensyvumas bei kai kurie fragmentai. Kiekviena kūrinių eilė iliustruoja klišės naikinimo etapus iki kol ji visiškai pranyksta. Tai ir yra šio kūrinių ciklo pagrindinis akcentas.

Parodą „Gdanskas Vilniuje” kuruoja GAK galerijos (Gdanskas) kuratoriai Piotr Szymon Mańczak ir Piotr Tadeusz Mosur. Organizatoriai: Vilniaus ir Gdansko miestų savivaldybės, Užupio Meno Inkubatorius.

Parodą kviečiame aplankyti Užupio Meno Inkubatoriaus galerijoje (Užupio g. 2A) gegužės 5 – 20 dienomis. Oficialus parodos atidarymas vyks gegužės 12d. 15 val., jame dalyvaus parodos kuratorius Piotr Szymon Mańczak bei dvi parodos auotrės: Katarzyna Swinarska ir Sylwia Zdzichowska.

Užupio meno inkubatorius