Balandžio 15 diena

UMI Užupio g. 2A atidarymas

Pasaulinę kultūros dieną su džiaugsmu atidaromas Užupio meno inkubatorius

Balandžio 15 d., minint Pasaulinę kultūros dieną, po beveik dvejus metus trukusios renovacijos, duris atveria Vilniaus menininkų Meka tapęs Užupio meno inkubatorius. UMI šeimininkai bei partneriai pirmadienį vilniečius bei miesto svečius kviečia į spalvingą kultūros renginių maratoną – nuo naujam gyvenimui prikeltos “Galeros” atidarymo iki kūrybinių dirbtuvių vaikams bei suaugusiems.

Užupyje įsikūręs UMI – pirmasis daugiau nei dešimt metų Baltijos šalyse veikiantis meno inkubatorius, kurį įsteigė “Užupio alternatyvus meno centras” ir Vilniaus miesto savivaldybė. Atsinaujinusio UMI patalpos skirtos visuomeniniųrenginių veiklaibei individualioms menininkų dirbtuvėms. “Kūrėme visiems prieinamą, viešą erdvę, kur kiekvienas besidomintis turėtų galimybę ne tik įsigyti menininkų darbų, bet ir pabendrauti su autoriais, susipažinti su kūrybos procesu – tai itin įdomu ir inkubatoriaus meninkams, ir svečiams”, – pasakoja netrukus duris vėl atversiančio UMI direktorius Giedrius Bagdonas.

Pirmadienio vidurdienį nuo Baltojo tilto Vilniuje Užupio link kils Mariaus Abramavičiaus ir Tado Surkio leidžiami aitvarai, kurie kvies visus į UMI atidarymo šventę. Ant Vilnelės kranto, Užupio g. 2A, įsikūrusio inkubatoriaus kiemelyje popiet bus iškilmingai pakelta Kultūros dienos vėliava bei vyks šventinis UMI “Galeros” atidarymas.

Visi besidomintys skirtingomis meno rūšimis bus kviečiami išbandyti rankos miklumą kaligrafijos dirbtuvėse su dailininke Dalia Daukšaite, o mažieji meno mylėtojai – į kūrybines „Crea-Art“ dirbtuves, kuriuos praves ir kūrybinį kelią pristatys broliai Algirdas ir Remigijus Gataveckai. Šventinių renginių programoje svečių taip pat laukia UMI šeimininkų performansas “(Ne)išskalbtos eilės”, poeto Benedikto Januševičiaus eilių skaitymai, Gedimino Sederavičiaus šakuhači fleitos pasirodymas.

Vakare UMI vyks diskusija-pokalbis „Kultūros poreikis šiuolaikiniam žmogui“, kuriame dalyvaus kultūrai bei kūrybai neabejingų kviestinių svečių ratas, žymūs menininkai ir menu besidomintys Vilniaus miesto gyventojai bei kultūros tyrėjai. Šventinę dieną vainikuos Mildos Arčikauskaitės dainos bei tapybos parodos „Vilniaus tiltai“ atidarymas UMI “Galeroje”.

Vakaro kulminacija- antikvarinio UMI inventoriaus su ypatingom istorijom bei naujų idėjų su paslaptingom perspektyvom aukcionas bei dangaus žibintų paleidimas.

Su renginių programa susipažinti www.umi.lt. bei registruotis kūrybinėms dirbtuvėms kviečiame uzupiogalera@gmail.com

UMI (Užupio g. 2A, Vilnius) atidarymo programa:

12.00 – 13.00 Šv. Mišios už esančius ir išėjusius Anapilin kultūros žmones. Vilniaus Dievo Gailestingumo šventovė, Dominikonų g. 12. Mišias laikys Šventovės rektorius kunigas Vaidas Vaišvilas.

12.00-17.00 Baltieji Užupio aitvarai dangumi link Užupio. Neries pakrantė prie Baltojo tilto, Marius Abramavičius, Tadas Surkys

16.00- 16.10 Iškilmingas kultūros dienos vėliavos pakėlimas

16.10 – 17.00 Iškilmingas, oficialus, bet jaukus „Užupio meno inkubatoriaus“ atidarymas. Galera

15.00- 17.00  Kaligrafijos paslaptys ir arbatos gėrimo popietė. Mažoji salė, org. VšĮ Azijos menų centras ir Konfucijaus institutas

15.00- 17.00 „Crea-Art“ kūrybinės dirbtuvės vaikams. DidžiojiSalė, org. Vilniaus Rotušė

17.00- 17.30 Perfomansas „(Ne)išskalbtos eilės“- kūryba tavo širdyje. UMI kiemelis, Solveiga Gutautė

17.30- 17.45 Poeto Benedikto Januševičiaus eilės. Balkonas

17.45- 18.00 Gedimino Sederavičiaus šakuhači fleitos meditaciniai . Balkonas

18.00- 19.00 Diskusija, pokalbis „Kultūros poreikis šiuolaikiniams žmogui“. Dalyvauja A.P. Virbickaitė, R. Rachlevičiūtė, G. Mickūnaitė, R. Zemkauskas, K. Bogdanas, A. Griškevičius bei  visi, kurie neabejingi kultūrai bei kūrybai. Salė

19.00 – 20.00 Skambant Mildos Arčikauskaitės dainoms „Galeros“ atidarymas. Tapybos paroda „Vilniaus tiltai“, Saulius Kruopis ir Menininkų asocijacija „Tiltas“. Antikvarinio UMI inventoriaus su ypatingom istorijom bei naujų idėjų su paslaptingom perspektyvom AUKCIONAS. Milda Arčiakauskaitė ir Aušra Kaziliūnaitė

DĖL KULTŪROS DIENOS PAMINĖJIMO 2013 METAIS

KREIPIMASIS

Kreipiamės į Jus, kviesdami plačiai paminėti Kultūros dieną Lietuvoje, atkreipiant dėmesį į vertybėmis paremtos kultūros svarbą šiuolaikinei visuomenei.

Balandžio 15 d. Lietuvoje jau septintą kartą bus minima Kultūros diena, kurią Lietuvos Respublikos Seimas 2006 m. liepos 19 d. įteisino kaip atmintiną.

Kiekvienais metais vis daugiau plačiosios visuomenės ir institucijų įsitraukia į šios dienos paminėjimą, atkreipiamas vis atidesnis dėmesys į idėjas, skleidžiamas per Kultūros dienos renginius. 2012 metais Lietuvoje kultūros skatinimui vyko tarptautinės konferencijos Vilniuje, Rietave, Dubingiuose, buvo organizuotos parodos, vyko savivaldybės kultūros darbuotojų apdovanojimai, akcijos bei kiti renginiai. Visoje Lietuvoje per Kultūros dieną išsiskleidė apie 80 Taikos vėliavų, simbolizuodamos Taikos per Kultūrą idėją ir išreikšdamos pasiryžimą saugoti ir puoselėti kultūros vertybes. 2012 metais keturios Lietuvos vietovės – Dubingiai, Rietavas, Ylakiai, Neringa paskelbti Taikos miestais.

Kultūrai valstybėje turi būti suteikiama plačiausia reikšmė, nes tikroji kultūra išreiškia visą žmonių veiklą tikrųjų vertybių pagrindu; tai yra sudėtinė visuma, apimanti žinias, mokslą, menus, moralę, teisę, tikėjimus, papročius ir kitus gebėjimus, kuriuos žmogus įgyja kaip visuomenės narys. Kultūra yra mokslo, meno ir etinės filosofijos sintezė.

Kultūra išreiškiame savo šalies unikalumą, atspindime papročių savitumą, primename savo dvasinės gyvasties šaknis, pagerbiame šviesiausius ją puoselėjančius žmones. Kultūros dienos renginiuose Lietuvoje plačiai skamba M.K. Čiurlionio, Vydūno ir kitų šviesuolių vardai.

Mes, Kultūros dienos iniciatoriai, tikime, kad ši diena kiekvieną šalies gyventoją įpareigos ir motyvuos gyventi kultūringiau aukščiausių vertybių pagrindu, primins etikos reikšmę visose srityse, išryškins žmogaus ryšio su gamta svarbą, sutelks savo etninių šaknų pažinimui ir kultūros vertybių apsaugai, primins apie taikią mokslo pritaikymo būtinybę ir kultūros visose visuomenės gyvenimo srityse svarbumą. Kultūros diegimas mūsų vaikams, jaunimui turi tapti svarbiausiu švietimo tikslu.

Kultūros dienos pažymėjimas balandžio 15 dieną susietas su Taikos vėliavos simboliu ir Rericho Paktu – sutartimi dėl kultūros vertybių apsaugos, kuri tapo pagrindu kultūros vertybių (materialių ir nematerialių) saugojimui 1954 m. Hagos konvencijoje. Lietuvos pavyzdys davė impulsą Tarptautiniam judėjimui už Pasaulio kultūros dienos paskelbimą balandžio 15-tą su Taikos vėliavos simboliu. Nuo 2009 metų į šį judėjimą yra įsijungusios visuomenės grupės iš Italijos, Ispanijos, Rusijos, Latvijos, Baltarusijos, Austrijos, Šveicarijos, Izraelio, Meksikos, Argentinos, Kolumbijos, Čilės, Kubos, Uzbekistano, Ukrainos, Kazachstano, Indijos. Už Pasaulinės kultūros dienos įtvirtinimą su Taikos vėliava yra pasirašę 29 kosmonautai iš devynių šalių, vėliava nekartą pabuvojo kosmose.

Svarbu, kad Lietuvoje Kultūros diena taptų prasmingu reiškiniu per platųjį kultūros ir vertybių suvokimą bei visos kultūringos bendruomenės vienijimąsi darnos siekiui visose srityse.

Lietuvos Kultūros dienos įgyvendinimo iniciatyvinė grupė siūlo šios dienos koncepciją – Kultūros prioritetas visuomenės gyvenime.Neabejojame,kad ši koncepcija yra aktuali ne vieną dieną, ji daugelį metų gali būti pagrindine kryptimi ugdant supratimą, kad tikroji kultūra visose srityse yra taikaus gyvenimo ir darnios visuomenės išraiška bei vaikų, jaunimo .

Kreipiamės į Jus, gerbiami Kolegos ir Bičiuliai, kviesdami inicijuoti balandžio 15 d. Kultūros dienos pažymėjimą visoje Lietuvoje savo aplinkoje, rajone, mieste.

Kviečiame valstybės institucijas, kultūros ir švietimo įstaigas, visuomenines organizacijas, bendruomenes prasmingomis išraiškomis ir gražiais darbais paminėti Kultūros dieną.

Daugiau informacijos: kulturosdiena@gmail.com

Lietuvos Kultūros dienos įgyvendinimo iniciatyvinė grupė

Strapsniai apie kultūros dieną užupyje:

15min.lt „Pasaulinės kultūros dienos proga – Užupio meno inkubatoriaus atgimimas“

bernardinai.lt „Užupio menų inkubatorius kvies paminėti Pasaulinę kultūros dieną“

kauno.diena.lt „Menininkų aitvarai virš Vilniaus – duoklė kultūrai“

delfi.lt „Kultūros dieną vilniečiai mokysis kaligrafijos paslapčių“

alkas.lt „Pasaulinę kultūros dieną su džiaugsmu atidaromas Užupio meno inkubatorius“

man.lt „Kultūros dieną vilniečiai mokysis kaligrafijos paslapčių „

lrytas.lt „Pasaulinę kultūros dieną – į Užupio meno inkubatorių“

vilnius.lt „Šiemet sostinėje Kultūros diena paminėta Užupio menų inkubatoriuje – surengta dešimtys neįprastų renginių ir netikėtų akcijų „

lrt.lt – Muzikiniame vidudienyje, reportažas apie užupį

spec.lt „Vilniuje duris atvers renovuotas Užupio meno inkubatorius „

diena.lt „Menininkų aitvarai virš Vilniaus – duoklė kultūrai“

vilnius-events.lt „Kultūros diena Užupyje“

dienosnaujienos.lt „Pasaulinę kultūros dieną – į Užupio meno inkubatorių“

koperator.lt „Kūrybinio verslo skatinimas Lietuvoje: galimybės ir kliūtys“

madeinvilnius.lt „Pasaulinė kultūros diena Užupyje“

einam.lt „Užupio menų inkubatorius“

manogidas.lt „Pasaulinei kultūros dienai skirti renginiai“

moteris.lt „Kultūros dieną – kaligrafijos paslaptys“

zebra.lt „Kultūros diena Užupyje“

Užupio meno inkubatorius