Mediateka

Vilnelė Stream

Užupio meno inkubatorius pristato 2021 metų vasaros projektą „Vilnelė Stream“– tai įkvepiančių pokalbių ciklas, susitikimai su jaunais ar žinomais meno, kultūros, kūrybinių industrijų atstovais, Užupio meno inkubatoriaus rezidentais ir kitais įdomiais žmonėmis.

Dvi kėdės Vilnelės upės srovėje – toks vaizdas jau spėjo patraukti ne vieno praeivio dėmesį. Tarsi iš niekur atsiradęs kėdžių duetas tekančio vandens fone ramina ir kartu intriguoja. Kas tai – eksponatas? O gal galima ir prisėsti?

Visi atsakymai – „taip“, tačiau paslaptingos kėdės turi ir ypatingą misiją – tai pokalbių ciklo „Vilnelė Stream“ simbolis ir susitikimo vieta.

Pašnekovai

Gabija Vosyliūtė, Kamilė Lukrecija-Lukošiūtė (KLL), Dalia Juodakytė, Thomas Tumosa, Ieva Keliauskaitė-Mališauskė (Mali.Keli), Miglė Vilčiauskaitė (Migloko), Tadas Kazakevičius, Gintaras Sodeika, Vilija Kvieskaitė, Ugnė Bužinskaitė, Ieva Matulionytė, Ieva Skauronė, Lina Michelkevičė, Aurimas Kadzevičius, Diana Stomienė, Robertas Narkus.

Kūrybinė komanda

Paulius Jurgutis (prodiuseris), Diana Romanovska (vadovė), Inesa Rinkevičiūtė (moderatorė), Vincas Kubilius (vaizdo operatorius), Dovydas Žukauskas ir Svajūnas Ilčiukas (garso operatoriai), Iveta Petrauskaitė – Vaitkė (filmavimo asistentė), Gabija Kartovickytė ir Aurėja Krisčiūnaitė (dizainas), Neringa Petrošiūtė ir Diana Andriulaitytė (komunikacija).

Partneriai

Vilniaus miesto savivaldybė, baras  „Pakrantė“, kavos baras „Coffee 1 “, transliacijos vedėją rengia „Mali.Keli“.

 

#1. Pakrantės transformacija

Pašnekovas – Gabija Vosyliūtė→

Pirmasis ir labai laukiamas pokalbis – su Azijos menų centro vadove Gabija Vosyliūte. Gabija yra tikras Užupio vaikas. Gimusi menininkų šeimoje ji daug laiko praleido tuometiniame „Galeros“ „skvote“, todėl savo akimis matė jo bei viso Užupio virsmą: nuo pat vaikystės, kai stebėjo, kaip čia, Užupio bendruomenėje, kuria jos tėvai, iki šiandien. Koks buvo Užupis prieš tris dešimtmečius ir koks jis yra dabar? Apie šiuos ir kitus dalykus pažadėjo papasakoti mūsų pašnekovė.

 

#2. Menininko įvaizdžio kūrimas

Pašnekovė – Kamilė Lukrecija-Lukošiūtė (KLL)→

Ji – drąsi, ji – provokuojanti, ji nebijo pasirodyti kitokia, o gerbėjai ją net praminė šiuolaikine ragana. Po blogos mergaitės kauke slepiasi teisingumo ieškotoja, atskleidžianti kasdienybės aktualijas lyg iš už širmos. Savo paveiksluose ji rėžia tiesą ir nebijo pasipiktinusių žvilgsnių. Ji – Kamilė Lukrecija Lukošiūtė, kitaip žinoma kaip KLL.

Su KLL kalbėsimės apie menininko įvaizdžio kūrimą ir daugybę kitų kūrybos rūšis. O gal tiesiog kūrybą. O gal net ne kūrybą. Kur pasisuks pokalbis ¬– Vilnelė žino!
#3. Kūryba kaip gyvenimo būdas

Pašnekovė – Dalia Juodakytė→

Šį kartą „Vilnelės Stream“ svečiuose – žmogus, kuris iš gyvenimo ima viską. Ir ne mažiau jam atiduoda. Dalios Juodakytės veiklų ir interesų lauke – nuo tapybos, piešimo, skaitmeninės piešybos, lipdymo iki modelio darbo, dienoraščio rašymo ir meditacijos, nepamirštant ir ne mažiau prasmės bei pilnatvės suteikiančios pedagoginės veiklos.

Su Dalia kalbėsime apie tai, kas lemia jos pasirinkimus – noras išbandyti viską o gal, atvirkščiai, daugybė talentų yra sunki našta ir atsakomybė? Kaip atpažinti tikrąjį pašaukimą, ar menininkams taip pat nesvetimas „multitaskinimas“ ir, žinoma, – kaip ji viską suspėja?
Dalia trina ribas tarp menininko apibrėžimų, savo veiklų, neretai – ir fikcijos bei tikrovės. Kūryba jai – tiesiog gyvenimo būdas.
#4. NFT rašo rytojaus istoriją

Pašnekovas – Thomas Tumosa→

Kuo toliau, tuo technologijos vystosi sparčiau ir vis sunkiau yra išlikti ant bangos. Kol vieniems blockchain’as, kriptovaliutos ir NFT yra tik kažkur girdėti dalykai, kiti jau – menininkai, dėmesio! – pardavinėja pirmus savo kriptomeno kūrinius virtualiose erdvėse. Virtualios realybės žaidimų bei NFT kūrėjas Thomas Tumosa pasakos, kas yra tie mistiniai NFT ir kaip jie jau dabar rašo rytojaus istoriją.

Nesvarbu, apie NFT neturite nė žalio supratimo ar galėtumėte apie šią technologiją diskutuoti visą dieną – laukiame visų smalsių protų.
#5. Emocinės žinutės sklaida ir rūpestis planeta

Pašnekovė – Ieva Keliauskaitė-Mališauskė (Mali.Keli)→

Susipažinkite – Ieva Keliauskaitė-Mališauskė, mados ir dizaino studijos „Mali.Keli“ įkūrėja. Savo veiklomis Ieva siekia dviejų misijų. Viena iš jų – mados tvarumas. Interviu metu Ieva papasakos, kuo pasižymi jos kūryba, taip pat kas yra „Zero waste“ ir kodėl šis judėjimas vis dar gana sunkiai skinasi kelią Lietuvoje bei pasaulyje.
Kita Ievos misija – psichinė sveikata. Pati asmeniškai susidūrusi su nerimo sutrikimais, Ieva ieško būdų padėti ne tik sau, bet ir kitiems, kam ši problema aktuali, – ir čia į pagalbą ji pasitelkia įvairiausias kūrybos formas ir išpildymo būdus: pradedant konceptais ir darbuose užkoduojamomis svarbiomis žinutėmis, baigiant interaktyviomis dirbtuvėmis.

 

#6. Kūryba ir gyvenimas Užupyje

Pašnekovė – Migloko→

Savo karjeros pradžioje tikru muzikiniu proveržiu tapusi MIGLOKO ant laurų nemiega ir dabar – ji pilna užmojų ir judėjimo į priekį. Savu balsu, savu stiliumi, savu greičiu. Ir savame Užupyje.

Pokalbis apie tai, kiek daug Migloko yra kūryboje: pradedant jau neatsiejamu tapusiu dainavimu, originaliu sceniniu stiliumi, kūrybinėmis dirbtuvėmis ir baigiant ką tik įveiktais ir tuoj vėl prasidėsiančiais mokslais ar karantino metu atrasta muzikos filmams kūrimo veikla.

#7. Humanistinė fotografija

Pašnekovas – Tadas Kazakevičius→

Žmogus, kurio kasdienybė yra fotografija, o fotografijoje – žmogaus kasdienybė.

UMI rezidentą, dokumentikos fotografą Tadą Kazakevičių galite sutikti fotografuojantį kad ir atokiausiame Lietuvos bažnytkaimyje, o jo darbus – kad ir Liuksemburge. Arba Šanchajuje. Tačiau Tadas dirba ne dėl savo parodų geografijos ar apdovanojimų – galbūt būtent dėl to jų Tado kūrybiniame portfolio išties netrūksta.
Kaip atrasti istoriją, kaip užmegzti kontaktą, kaip atskleisti žmogų ir per kelis kadrus papasakoti jo istoriją? Tadas žino, kad fotografija – šiek tiek daugiau nei tinkamas kameros fokusas.
#8. Fluxus apraiškos ir įtaka šiandien

Pašnekovas – Gintaras Sodeika→

Spontaniškiau ir linksmiau – taip į pasaulį siūlo žvelgti „Fluxus“ judėjimas, gimęs Niujorke, subūręs tokius menininkus kaip Yoko Ono, Andy Warhol, Jonas Mekas bei daugelį kitų ir šiais metais švenčiantis savo 60 metų įkūrimo jubiliejų.

Todėl šį kartą VILNELĖ STREAM svečiuose – vienas iš „Fluxus“ meno puoselėtojų Lietuvoje, Jono Meko vizualiųjų menų centro vadovas, kompozitorius Gintaras Sodeika. Kartu su juo pakalbėsime apie „Fluxus“ įtaką jo kūrybai, prisiminsime svarbiausias „Fluxus“ idėjas ir pasvarstysime, kaip jas galime pritaikyti ir ateityje.
Kiek „Fluxus“ yra Užupyje? O kiek jumyse?

#9. Vaikiškos knygos ir suaugęs žmogus

Pašnekovė – Vilija Kvieskaitė→

Ar vaikiškos knygos tik vaikams? Ar paveikslėlių knygos dailininkas ir rašytojas yra lygiaverčiai autoriai? Iliustruotojo atsakomybė – dar neskaitančiam vaikui atverti duris į istorijų pasaulį. Tai, kas parašyta augančiai asmenybei, visada kalba ir brandžiam žmogui.

#10. Meno kolekcijos formavimas

Pašnekovė – Ugnė Bužinskaitė→

Jei įsigijote du meno kūrinius – tai jau meno kolekcija ar dar ne? Kas apskritai yra meno kolekcija ir kaip ji sudaroma?
Ugnė papasakos ir apie meno mecenato, kolekcininko Viliaus Kavaliausko 2013 m. įkurtą tarptautinį meno fondą „Lewben Art Foundation“.

2022 m. Vilniuje „Lewben Art Foundation“ atsivers ir kaip šiuolaikiškas, daugiafunkcis meno centras, skirtas Lietuvos ir užsienio meno pristatymui ir edukacijai.

#11. Kūrybinio mąstymo ugdymas

Pašnekovė – Ieva Matulionytė→

Maža paslaptis – vaikai yra patys kūrybiškiausi. Gaila, kūrybiškumas dažnai yra išaugamas, pamirštamas ir pakeičiamas žiniomis, taisyklėmis bei kitais „rimtesniais“ dalykais.
O ką, jeigu pasakytume, kad žinios gali būti pateikiamos smagiau, o vaikų idėjos įgyvendinamos drąsiau? Taip veikia „VIVISTOP Užupis“ – globali vaikų kūrybiškumo erdvė, kurioje nėra mokytojų ir kurioje mažiausiai reikia bijoti klaidų. VIVISTOPiečiai kartu su vaikais eksperimentuoja, atranda ir kuria – visi drauge, įkvėpdami ir mokydamiesi vieni iš kitų. Apie tai papasakos „VIVISTOP Užupis“ komandos narė Ieva Matulionytė.
Kūrybiškumas – tai įgūdis ar savybė? Kodėl jis šiandien minimas kaip vienas svarbiausių bruožų? Ir kaip tėvai gali paskatinti vaiko kūrybiškumą – o gal yra visai atvirkščiai?

#12. Vilniaus dailės akademija šiandien ir rytoj

Pašnekovė – Ieva Skauronė→

Vilniaus dailės akademija yra seniausia ir didžiausia universitetinė aukštoji meno mokykla Baltijos šalyse. Kokie žmonės kuria ją šiandien? Ir kokius meno kūrėjus bei profesionalus augina ji pati?

Kaip ir dauguma aukštojo mokslo įstaigų, VDA siekia eiti koja kojon su laiku ir tobulinti akademijos metodus, priemones bei prieinamumą. Net giliausių akademinių tradicijų puoselėtojai vis dažniau pripažįsta – judėti į priekį reikia. Tačiau kaip ir kokiu greičiu?
Apie tai kalbėsimės su idėjų bei užmačių nestokojančia VDA rektore docente – ir kartu menininke – Ieva Skaurone.
#13. Kūrėjų bendruomenės: dalyvavimas ir bendradarbiavimas

Pašnekovė –  Lina Michelkevičė

Knygos „Būti dalimi“ autorė menotyrininkė Lina Michelkevičė pasidalys įžvalgomis, kokią įtaką žmonių santykiai daro kūrybai ir visam meno laukui.
Remdamasi menininkų neformalių sambūrių pavyzdžiais, knygos autorė kelia dalyvavimo idėją – kad patys žmonės ir jų santykiai, o ne tai, ką jie reprezentuoja, gali būti tiesioginė menininko darbo medžiaga ir kūrinys.
Ar tai reiškia, kad bet koks, net ir pats neformaliausias, menininkų bendravimas gali būti ne mažiau naudingas nei sterilesniame „burbule“ gimstanti kūryba, gaunanti kur kas mažiau socialinių stimulų iš išorės? Ar šių laikų menininkai vis dar moka ir nori burtis ir būti kartu?

#14. Tvaraus dizaino kūrimas

Pašnekovas – Aurimas Kadzevičius→

Akivaizdu – kokybiškas dizainas visuomet yra ir bus ant bangos. O ar tiesa, kad kartu su kūrybiškumu vis dažniau koja kojon žengia ir ekologija arba tvarumas? Kokių principų reikia laikytis norint pataikyti į naujausias tendencijas, ypač jei esi nepriklausomas kūrėjas? Ir kaip išvis tokiu būti – būtinai paklausime Aurimo, kurį galima vadinti sėkmingu „vieno žmogaus agentūros“ pavyzdžiu.

#15. Lietuvos meno rinka

Pašnekovė – Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė, galerijos „Meno niša“ įkūrėja ir vadovė, meno mugės „ArtVilnius“ bendraautorė ir direktorė Diana Stomienė.

Pokalbis, skirtas ir retkarčiais užsukantiems į vieną kitą parodą, ir tiems, kurie svajoja savo pačių meno darbus įkurdinti ant žymiausių galerijų sienų.

Kaip galerija atsirenka menininką ir ką jam suteikia? Koks yra galerijų lankytojas, ko jose ieško pirkėjas?  Mūsų viešnios teigimu, menas yra vienas iš kertinių žmogaus poreikių ir jis nėra toks neprieinamas, kaip daugeliui gali atrodyti.

"
#16. Aplinkybių vadyba atsitiktinumų ekonomikoje

Pašnekovas – menininkas Robertas Narkus, atstovausiantis Lietuvą 2022 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje.

Šį kartą Vilnelėje – kaip bienalėje.
Nesame tikri, kiek ši mintis atitinka patafizikos ar aplinkybių vadybos principus, bet menininko Roberto Narkaus dėka įsitikinome – pasaulis pilnas meno, paradoksų, dėsnių ir būdų visa tai pajausti.
Su šiuo žinojimu paleidžiame Vilnelės srovę plaukti tolyn ir sakome – iki kitų sezonų.
Užupio meno inkubatorius