Nuo kovo 3 d. Užupio meno inkubatoriaus galerijoje „Galera“ (Užupio g. 2A) pradėta eksponuoti Urtės Račiūnaitės 3D vizualizacijų paroda „Lanksti materija“. Ekspoziciją sudaro spausdinti darbai ir vaizdo instaliacijos. Pastarosios, autorės teigimu, rekonstruoja senas erdves ir fizinio įsikūnijimo ribas, nes būtent skaitmeninio pasaulio pagalba galime plačiau tyrinėti savo tapatybę, stebėseną, galime peržengti fizinius ir socialinius barjerus.

Apie kūrybą

Urtė Račiūnaitė – kūrėja, savo darbais nagrinėjanti ir reprezentuojanti ryšius tarp skaitmeninės ir fizinės erdvės. Mergina užsiima 3D tecnologijomis ir vizualizacijomis, per kurias ir perteikia savo supratimą bei keliamus klausimus, kurie šiandieniniame pasulyje itin aktualūs. Urtė jau kuris laikas domisi 3D vizualizacijomis, jų technika ir pritaikymu įvairiuose darbuose, kas skatina ją į visą kūrimo metodą pažvelgti ir giliau. To eigoje, detalumas ir nuodugnūs tyrinėjimai privedė prie noro į viską pažiūrėti abstrakčiai – virtualaus pasaulio įsiliejimas į mūsų pačių gyvenimus. Faktas, jog visa, kas egzistuoja, yra tinklai – miestai, šalys, žemynų sistemos, kurie tarpusavyje siunčia informaciją pirmyn ir atgal į kitus, milijonus tinklų. Galiausiai, pereita nuo seniai egzistavusio mąstymo, kad mes, kaip individai, esame atskirti nuo pasaulio, kad nubrėžus apskritimą, vidus yra mūsų, o išorė – niekieno, visomis prasmėmis. Kaip pati autorė sako: „Esame tinklų mazgai, gyvuojame viduje to, ką sukuriame, ir tai yra mūsų viduje. Kurdami naujas, skaitmenines sistemas, pratęsiame jau egzituojančias, randame naujų jungčių ir taip dekonstruojame seną erdvių ir fizinio įsikūnijimo supratimą. Kiekviena diena atveda ir toliau ves mus į naują realybę, kurios dar nesuprantame – tiek skaitmeninis, tiek „tikrasis“ pasauliai susiduria, atsiskiria ir liejasi tarpusavyje kol ši apimtis tampa nestabiliu skysčiu. Nepaisant to, jie vis tiek nėra kopijos, daugeliu atvejų šie tinklai yra susuktos, ištemptos vienas kito versijos. Ši taki visuma su savimi įsitraukia informaciją, jausmus, patyrimus, jungdama pasaulį kaip niekada anksčiau. Į šią tinklų pratesimo, kūrimo, ir perrišimo idėją galima žiūrėi ir kaip į gražų reiškinį, bet ir kaip į destruktyvų dalyką. Tačiau manau, kad pastarąjį dešimtmetį įvykęs pokytis tarp meno, technologijų, inžinerijos ir mokslo yra tikrai įdomus dalykas, kurį galime patirti. Taigi priimu technologijų evoliuciją kaip natūralų procesą ir klausiu savęs, kas bus toliau!

   Autorės kūryba – intuityvi. Dažniausiai pasirenkami keli pagrindiniai ir baziniai elementai, iš kurių vėliau, bandymų metu, sukuriami keli kompozicijų variantai. Tuomet, apmąstomas detalių ritmas, spalvų ir tekstūrų gama. 3D programa, su kuria dirbama, turi begalę funkcijų ir nustatymų, dėl to dažnai „skylių užpildymas“ – kaip pati autorė sako,- vyksta bandymų ir ieškojimų būdu. Jai technikos ir virtualusis pasauliai visada buvo artimi. Pavyzdžiui, Anglijoje porą metų ji buvo įnikusi į elektronikos inžinerijos studijas. Šis susipažinimas su technologijų veikimu iš vidaus, suteikė Urtei naujų požiūrio kampų. Dar ir treji metai Willem de Kooning akademijoje, Roterdame studijuojant grafikos dizainą, akivaizdu jog merginą domina greitai besikeičiančio, dinamiško pasaulio analizavimas, technologijų pagalba. Nuo virtualiųjų įsibrovėlių, kurie įsilieja į neutralią aplinką iki socialinių normų, kurios formuoja požiūrį. Visa tai, tiek technologijos, tiek  grafinis dizainas apsijungia ir autorės manymu, lydės ją ateityje neatsiejamai vienas nuo kito.

  Urtės Račiūnaitės 3D vizualizacijų parodą „Lanksti materija“ galite apžiūrėti iki kovo 22 dienos 18 val. Galerijoje „Galera“ (Užupio g. 2A).

Iš ekspozicijos

3D vizualizacijų motyvai

Užupio meno inkubatorius